Drewno pozwala na jego zróżnicowane zastosowanie. Od dawna powstają na jego bazie przedmioty, których używamy z chęcią każdego dnia. W ich zakres wchodzą różnego rodzaju meble, dodatki, wyposażenie jak również i bardziej praktyczne przedmioty. Ich przykładem są między innymi drzwi oraz okna. Jako ważna część domów, firm oraz przedsiębiorstw mają często za zadanie zapewnić właściwy poziom bezpieczeństwa jak i warunki do spokojnej i w miarę możliwości cichej pracy. Wśród ważnych zalet, które są współcześnie potrzebne warto również dodać te związane z zapewnieniem właściwej temperatury wewnątrz pomieszczeń. Należy bowiem zauważyć, że dostępne dawniej okna jak i drzwi nie zawsze zapewniały właściwe warunki wewnątrz pokoi, biur czy sal w restauracji. Przyczyną były często zbyt duże szpary i nieszczelność co zazwyczaj można było spotkać w przypadku okien. Podobny problem można było zauważyć niekiedy przypadku drzwi wewnętrznych. Źle dopasowane czy to do framug czy też względem ścian sprawiały często podobne problemy, Dodatkowo nie zawsze wyglądały atrakcyjnie i reprezentacyjnie.

Dziś na szczęście w tym zakresie osiągnięto znaczny postęp. Można na rynku znaleźć zarówno tradycyjne okna oraz drzwi wykonane z drewna ale bardzo często łączy się je z innymi materiał jak chociażby aluminium. W ten sposób powstały zarówno drzwi oraz okna drewno-aluminiowe. W obu przypadkach można oczywiście liczyć na bogaty asortyment kolorów oraz form. Uroku oraz klasy, szczególnie w przypadku drzwi, dodają atrakcyjne zdobienia oraz innego rodzaju elementy. Dzięki temu wzbogacane są one między innymi przez elementy szklane, lustrzane bądź różnego rodzaju witraże.

Efektem takich prac i produktów jest ich szeroki wybór oraz możliwość zastosowania. Nowoczesne, trwałe i bardzo często specjalnie wzmocnione zapewniają również bezpieczeństwo. Osiągnięto to za sprawą połażenia różnego rodzaju rozwiązań i po przez bolce i wzmocnienia. Dzięki temu w wielu przypadkach skutecznej stawiają opór przed ewentualnymi intruzami. Funkcjonalność sprawdza się często również w przypadku stawiania skutecznego i dłuższego oporu w przypadku ognia, co jest niezbędnym elementem w pracy wielu firm oraz przedsiębiorstw.